Asi najprv čo je vytrvalosť? Je to beh s koňom na dlhu trať. Rozdeľujeme ju do troch kategórií podľa obtiažnosti. Najkratšie trate majú 40 km, ktoré slúžia väčšinou na oťukanie si koníka. Na Slovensku sa usporadúvajú preteky na 40 km, 60 km, 80 km a v poslednom čase už aj preteky dlhé na 160 km, kde už sa merajú sily jazdca a koňa. Celé sa to samozrejme koná pod prísnym dohľadom veterinárov, ktorí koňa po každej etape dôkladne skontrolujú.
Môj prvý pretek som absolvovala keď som mala 11 rokov na 20 km a 40 km, ale reálne som sa tým začala zaoberať a brať to vážne keď som mala 14 rokov a začala som jazdiť svojho terajšieho koňa. Väčšinou sa endurance jazdí na arabských koňoch lebo sú najodolnejšie.
Takže som sa s nim postavila na trať dlhú 40 km v Národnom žrebčíne v Topoľčiankach, kde sme vyhrali 1. miesto. Začalo ma to baviť tak som šla aj na 60 km, kde som skončila na 3. mieste. V roku 2016 som skúsila dva preteky na 80 km, kde sme neuspeli, ale rok 2017 nám to vynahradil keďže sme dva preteky na 80 km odbehli, kde som skončila na 2. a 3. mieste. Tým sme splnili aj kvalifikáciu a stali sa FEI jazdcami čo podstate znamená, že môžeme behať medzinárodné preteky. Tak sme si v 2017 ešte odbehli medzinárodné preteky na CEI 80 km kde sme skončili na 3. mieste. Tento rok sme sa rozhodli, že skúsime CEI 120 km, ale pred tým nám predchádzali dva preteky a to na 80 km kde sme vyhrali 1. miesto a Majstrovstvá Slovenska kde sme dobehli na peknom 5. mieste. Na jeseň sme sa postavili na štart preteku Autumn Classic CEI 120 km počtom na štarte 33 jazdcov aj z UAE, Francúzka, Nemecka Španielska a iných krajín a ako býva zvykom na týchto pretekoch 18 jazdcov bolo eliminovanych a my tiež, ale tak sme si povedali máme skúsenosť, môžeme ísť zas.
Tréningy sú ťažké a časovo náročné a samozrejme nesmiem zabudnúť na svoj super tím, ktorý vždy pre nás robí ako najlepšie môže.
Kristína Perpitsová /4.A/